Wsparcie psychodietetyka - czy warto?

Coraz częściej w dyskusjach o zdrowiu psychicznym oraz social mediach pojawia się sformułowanie “psychodietetyka”, które dla wielu osób nie zajmujących się na co dzień psychologią może pozostawać obszarem niezrozumiałym, kojarzącym się wyłącznie ze specyficznymi zaburzeniami żywienia, a tymczasem jest to dziedzina, która charakteryzuje się zdecydowanie dużo większą różnorodnością.

Czym jest psychodietetyka

Zacznijmy więc od początku – często wśród naszych klientów pada pytanie czym zajmuje się psychodietetyka i kto to jest psychodietetyk. Psychodietetyk to taki “psycholog od zaburzeń odżywiania”, a najczęściej (formalnie) jest to psycholog lub dietetyk, który ukończył dodatkowe studia na kierunku psychodietetyka.

Psychodietetyka to nauka scalająca wiedzę medyczną dotyczącą zdrowia, dietetyczną dotyczącą diet oraz wiedzę i narzędzia psychologiczne. Pozwala to spojrzeć na sposób odżywiania w ujęciu całościowym – holistycznym. Z jednej strony pozwala nam to na dostosowanie odpowiedniej diety opartej na wskazówkach medycznych i dietetycznych, dopasowanej odpowiednio do schorzeń, trybu życia, preferencji oraz zapotrzebowań energetycznych klienta, z drugiej – dzięki systematycznej pracy wykorzystującej narzędzia psychologicznej pomaga w wykształceniu dopasowanych do danej osoby nawyków żywieniowych oraz przełamaniu trudności emocjonalnych. Bardzo ważną rolą psychodietetyka jest psychoedukacja na temat różnych mitów żywieniowych oraz poprawa relacji z jedzeniem, aktywnością fizyczną oraz swoim ciałem. Psychodietetyk powie Ci również jakie badania warto zrobić, aby zdobyć jak najszersze informacje na temat funkcjonowania Twojego organizmu.

Należy podkreślić, że wskazania medyczne nie muszą być jedynym motywatorem zachęcającym do umówienia się na konsultację z psychodietetykiem. Jeżeli czujesz, że chcesz popracować nad swoją motywacją do zdrowszego trybu życia to również będzie dobry powód!
Rola psychodietetyki

Psychodietetyk, jak już wspomnieliśmy, jest nie tylko specjalistą od zaburzeń odżywiania, ale pomaga również efektywnie radzić sobie z niewłaściwymi nawykami żywieniowymi takimi jak objadanie się czy niezdrowymi oczekiwaniami w postaci rygorystycznie utrzymywanej diety lub nawet obniżających samopoczucie myśli na temat swojego ciała. Wielu psychologów, pracujących również jako psychodietetycy, wprowadzają metody pracy polegające na podwyższaniu swojej samooceny co przekłada się na długoterminowe efekty pracy.

Psychodietetyka w odchudzaniu i wprowadzaniu zdrowego trybu życia

Często pojawia się pytanie czy psychodietetyka pomaga w odchudzaniu i kiedy udać się do psychodietetyka. Odpowiedź na pierwsze pytanie jest jasna – jak najbardziej tak. Należy jednak podkreślić, że wskazania medyczne nie muszą być jedynym motywatorem zachęcającym do umówienia się na konsultację z psychodietetykiem. Jeżeli czujesz, że chcesz popracować nad swoją motywacją do zdrowszego trybu życia to również będzie dobry powód! Psychodietetyk popracuje z nami nad motywacją do wprowadzania zmian, nie zostawi nas bez wsparcia psychologicznego co może znacząco wspomóc nasze starania o utratę wagi lub po prostu funkcjonowanie w zdrowy i zrównoważony sposób.

Psychodietetyka w zaburzeniach odżywiania

Najbardziej znanymi zaburzeniami jedzenia są anoreksja, bulimia oraz napadowe objadanie się. Praca psychodietetyczna w tym przypadku polega na odkrywaniu głębszych mechanizmów stanowiących podstawy prezentowanego zaburzenia. Praca w tym obszarze polega często na obserwacji sygnałów płynących z ciała – takich podstawowych jak uczucie głodu i sytości, ale również jest to nauka uświadamiania sobie swoich potrzeb, które następnie stopniowo zaczynają być zaspokajane w inny sposób niż poprzez jedzenie lub jego brak. Warto zgłosić się do psychodietetyka już wtedy, kiedy zaczynasz podejrzewać u siebie lub u bliskiej Ci osoby początki zaburzeń żywienia.

Warto uświadomić sobie, że problem ten może dotyczyć każdej grupy wiekowej. Obserwuje się zaburzenia odżywiania u dzieci, młodzieży oraz dorosłych.

Jak wygląda wizyta u psychodietetyka

Pierwsza wizyta u psychodietetyka to rozmowa diagnostyczna pozwalająca ustalić co klient chciałby osiągnąć rozpoczynając współpracę ze specjalistą. Skupiamy się na potrzebach pacjenta oraz na jego poznaniu, weryfikujemy jego stan zdrowia – w tym ostatnie wyniki badań oraz rekomendowane są wtedy badania, które należy jeszcze wykonać. Następnie wypracowywane są zalecenia, które są realne do osiągnięcia. Kolejne spotkania polegają na pracy z występującymi trudnościami w relacji z jedzeniem oraz psychoedukacji.

Należy pamiętać, że praca psychodietetyczna często oznacza regularne konsultacje, które służą weryfikowaniu efektywności wprowadzonych zaleceń. Nie oznacza to, że jako klienci mamy powierzyć kontrolę nad swoimi nawykami osobie, która rygorystycznie będzie kontrolować naszą efektywność. Kierujemy się zasadą – jeśli coś nie działa, to rób coś innego. Psychodietetyk jest po to, aby wypracować wspólnie z Tobą rozwiązania, które działają i nie są wykonywane pod presją własnych lub cudzych oczekiwań. Oczywiście jednorazowa konsultacja również może okazać się pomocna z uwagi na obszerną wiedzę specjalisty, którą się dzieli z klientem.

Psychodietetyk w Mielcu, czyli poznaj nasz zespół specjalistów

W naszym zespole psychodietetyką zajmują się specjaliści:Natalia Grzech – która w szczególności zajmuje się zaburzeniami odżywiania u dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym, a zaburzeniami odżywiania u dorosłych zajmuje się Jadwiga Głodzik.

Obie specjalistki korzystają ze wsparcia pozostałych specjalistów pracujących w naszej placówce – psychologów oraz psychoterapeutów. Zespół dietetyczny pozwala nam dbać o klientów w sposób holistyczny! Na pytanie czy warto udać się do psychodietetyka odpowiadamy stanowcze tak.

Autor

Anita Burdzy

Psycholog Pracujący z dorosłymi i młodzieżą w nurcie TSR.

Pracownia Psychologiczna Relacja. All Rights Reserved. 2021

Podziel się: