Ile razy wyobrażałaś sobie ten moment, kiedy test ciążowy pokaże dwie kreski? Wyobrażałaś sobie tę chwilę, kiedy mówisz swojemu partnerowi o dziecku? Jeśli myśleliście o potomku, planowaliście, staraliście się, prawdopodobnie w Twojej głowie pojawiło się sporo fantazji na temat tego momentu…
W moim przypadku było konkretne marzenie. Takie, że czekam na Niego wystrojona z kolacją w stylu włoskim, przypominającą wieczory naszej podróży poślubnej. Nalewam mu wina i oznajmiam, że ja od teraz rezygnuję z prossecco na 9 miesięcy. W praktyce wyglądało to tak, że odczekałam aż zje swoją porcję ruskich i zostaniemy sami w nowym domu, który jeszcze nie doczekał się mebli (oprócz łóżka). On ubrany w strój roboczy, ja w dresie, bez wina i świeczek, na plastikowych krzesłach, odganiający się od naszego uroczego psa, który chce mieć udział w każdej emocjonalnej chwili.
Nie dla każdej z nas jest to moment bliskości i ciepła w sercu. Dwie kreski na teście lub bardziej przekonujący wynik badania z krwi oznacza ciążę. To znaczy, że możesz urodzić dziecko lub doświadczysz straty. Innego wyjścia nie ma. To znaczy, że możesz czuć radość, ekscytację, podniecenie, podekscytowanie, strach, paraliż, niemoc, bezradność, szok, przerażenie… i wszystko w jednym czasie. Zanim wyobrazisz sobie sytuację, w której mówisz o ciąży partnerowi, bliskim, szefowi i pozostałym osobom, zatrzymaj się i sprawdź, co TY czujesz w tej chwili, gdy dowiedziałaś się o ciąży? Pobądź przez chwilę z tą wiadomością sama. Niech przez chwilę będzie to tylko Twoja tajemnica. Tylko Ty, Twoje ciało, nowe życie. Jak się z tym czujesz?
Dlaczego to ważne i tak otwarcie Cię do tego zachęcam? Możesz wyobrażać sobie reakcje swoich bliskich i przeczuwać ich zachowanie. W zależności od tego, w jakich jesteś relacjach, niektóre będą dla Ciebie wspierające i inspirujące, niektóre utkwią w Twoich myślach i będą wpływać na Twoje samopoczucie. A przecież to TY jesteś w ciąży i nikt za Ciebie nie przeżyje tych 9 miesięcy.
Czasami wiadomość o ciąży jest dla nas dużym zaskoczeniem. Zdarza się, że nie planowałyśmy tak dużych zmian w życiu. Pojawiają się wątpliwości i niepewność. To nie tylko pytania, jak sobie poradzę i jaką będę mamą. To również myśli o pracy, o zmianach w relacji z partnerem, obowiązkach domowych i nowym życiu. To duża zmiana, a każda zmiana w życiu wiąże się z przeżyciem straty. Czym jest ta strata? Rozstaniem z pewnymi przyzwyczajeniami i elementami stylu życiu, zrobieniem miejsca w swoim życiu jeszcze jednej osobie. Dla niektórych kobiet, choć to pewnie ryzykowne stwierdzenie, może nawet okazać się rezygnacją z części siebie samej. Dlatego potrzeba czasu, nabrania gotowości i otwarcia się na doświadczenie, jakim jest ciąża.
Niektórzy lekarze oraz poradniki sugerują, by powstrzymać się od mówienia o ciąży szczególnie osobom, które nie są nam bliskie przez pierwszy trymestr. Mówią, że lepiej ochronić się przed ewentualnym współczuciem w przypadku poronienia. Lepiej przecież nie zapeszać i nie dzielić się ze światem swoim bólem. Zanim posłuchasz tych rad, posłuchaj siebie. Komu chciałabyś powiedzieć o ciąży? Kto jest Tobie wystarczająco bliski, by przyjąć Twoje uczucia związane z nową sytuacją? Pierwszą osobą nie musi być partner, czasem bliższą relację utrzymujemy z przyjaciółką, mamą czy siostrą i nie jest zdradą to, jeśli to właśnie im decydujemy się powierzyć nowinę. Znam kobiety, które decydują się powiedzieć o ciąży tylko swoim partnerom, nie mówią rodzinie i bliskim z obawy, żeby nie zapeszyć, „bo przecież jak się coś stanie, to nie spojrzę im w oczy”. Sprawdź, czy wybierając taką drogę, nie rezygnujesz też ze wsparcia i bliskości, którą możesz otrzymać w czasie oczekiwania jak i w sytuacji straty.
Świat może się dowiedzieć o Twojej ciąży w dowolnym momencie. Wtedy, gdy uznasz, że przyszedł na to czas, powiedz rodzinie i pracodawcy. Zacznij od tego, żeby wiadomość o ciąży dotarła najpierw do Ciebie.